Własności topologiczne continuów typu sin(1/x)

Grupa osób w holu jedna z nich trzyma w ręku dyplom

Własności topologiczne continuów typu sin(1/x)

XXV edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Diamenty AGH" – wśród wyróżnionych doktorant Wydziału Matematyki Stosowanej AGH.

Podczas gali XXV Konkursu „Diamenty AGH", która odbyła się w połowie kwietnia 2024 roku w Bibliotece Głównej AGH, zostały ogłoszone wyniki konkursu, wręczone medale i dyplomy autorom i opiekunom prac dyplomowych.

W kategorii prac teoretycznych została wyróżniona praca Pana Michała Kowalewskiego (WMS) pt. „Własności topologiczne continuów typu sin(1/x)", której promotorem był prof. dr hab. Piotr Oprocha. Konkurs organizowany pod patronatem JM Rektora AGH dotyczy prac dyplomowych Absolwentów drugiego stopnia studiów AGH, którzy złożyli egzamin dyplomowy magisterski, w terminie przewidzianym regulaminem studiów, w roku ogłoszenia bieżącej edycji konkursu.

Celem pracy Pana Michała Kowalewskiego było porównanie definicji quasi-grafów i continuów typu sin(1/x). W zarysie, obie definicje obejmują równoważne spojrzenie na okrąg warszawski i z tego powodu wydaje się, że są one równoważne przy założeniu łukowej spójności continuum. Okazuje się, że definicje quasi-grafów i continuów typu sin(1/x) istotnie się różnią. Praca praktycznie w całości prezentuje nowe wyniki badań, osiągnięte w wyniku wspólnej pracy z profesorem Piotrem Oprochą.

Topologia jest działem matematyki, która zajmuje się badaniem własności, które nie zmieniają się pomimo przekształceń obiektu. Na przykład koło i kwadrat to topologicznie to samo. Metody topologiczne stoją u podstaw wielu dziedzin matematyki.

Gratulujemy!

• Organizatorzy konkursu: Stowarzyszenie „Studenckie Towarzystwo Naukowe" oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Konkursu Diamenty AGH: www.stn.agh.edu.pl